< EGBL

Zhodnotenie trénera Stage 1 v Piešťanoch

EGBL Piestany U17 18.-20. October

Hráčky BK AŠK Slávia Trnava sa uplynulý víkend zúčastnili prestížneho medzinárodného turnaja na prvom STAGE v Piešťanoch pod názvom EGBL pod záštitou FIBA.

Odohrali sme dokopy 5 zápasov proti Estónsku , Lotyšsku, Litve, Ukrajine, Poľsku. Je to pre náš Tím veľká škola, už len zúčastniť sa samotného turnaja. Samozrejme našim cieľom je odohrať dobré zápasy, zmerať si sily proti iným európskym družstvám. Ale tiež sa pokúsiť o dobré umiestnenie a urobenie dobrého mena a značky pre BK AŠK Slávia Trnava na medzinárodnom fóre.

V prvom zápase sme nastúpili proti Parnu Sport School (Estónsko). Do zápasu sme vošli  s rešpektom   , ale odhodlanosťou podať čo najlepší výkon hneď na úvod. Súpera sme zaskočili dravosťou a rýchlosťou. Po prvej štvrtine sme vyhrávali 20:6. Všetok strach z neznáma opadol. Zápas sme dohrali nad očakávania pomerom 73:29.

Body a Efektivita: Jančovičová 2/5, Valová 12/20, Kripnerová 6/9, Beňová 3/4, Svorádová 14/19, Bilíková 4/2, Dobošová 6/9, Lojová 2/2, Školková 0/1, Majerová 16/13, Pučiková 0/ - 2, Gavláková 8/13

Na oko v ľahkom zápase sa nám ukazovali aj chyby, ktoré pri ťažších súperoch sa nám naozaj vypomstili. Veľmi oceňujem profesionálnu štatistiku, ktorú robili  vyškolený zapisovatelia. Tá ukázala naozaj tie chyby, ktoré vidím z trénerského pohľadu. Musíme sa z nich poučiť do ďalších zápasov či už ligových , ale aj na EGBL turnajoch, aby sme sa ich nedopúšťali.

Nasledujúci súper BS Žalgiris.  Nepríjemne hrýzol. Taktiež družstvo s výškovou prevahou a dobrou skladbou sme dokázali zdolať v pomere 75:53 . Zápas už nebol tak jednoznačný, ale kontrolovali sme si priebeh hry.

Body a Efektivita: Valová 4/9, Kripnerová 2/3, Beňová 0/0 Svorádová 24/26, Bilíková 3/-2, Dobošová 4/4, Školková 2/6, Majerová 14/19, Pučiková 6/3, Gavláková 6/9, Lojová 9/5, Jančovičová 1/2,

Sobotu ráno nás čakala reprezentácia z Ukrajiny U15. Náročnosť zápasov a stupne výkonnosti súperov naberali vyššie obrátky. Súper bol rýchly dynamický s vynikajúcou streleckou úspešnosťou. Tu už bola fakt potrestaná každá chyba, každé zaváhanie. Prvý polčas sme sa doťahovali hore dole o 2 bodíky. Po tretej štvrtine sme šli na lavičku za stavu 49:47 v prospech Ukajiny. Záver hlavne poslednú minútu sme lepšie zvládli my. Vyhrali sme 58:70. Pri agresívnej obrane a húževnatosti súpera sme zabudli si plniť povinnosti najme pri zakladaní rýchleho protiútoku. Ďalšou veľkú chybu vidím pri obrannej rotácii a dôraznosti v obrane. V neposlednom rade odstavovanie a doskok. Ďalej mrhanie streleckými pozíciami. To znamená, máme pozíciu a volíme prihrávku, alebo nezmyselne ideme do prieniku. Toto bola asi najväčšia a najčastejšia chyba posledných troch zápasov.

Body a Efektivita: Jančovičová 2/3, Valová 10/8, Kripnerová 14/18, Beňová – nehrala, Svorádová 10/6, Bilíková nehrala, Dobošová 10/10, Školková 2/2, Majerová 11/13, Lojová 5/2,  Pučiková 0/0, Gavláková 6/7

Riga – Vysoké dievčatá, dobre stavané preverili a ukázali kde máme najväčšie slabiny a čo naozaj musíme zlepšovať. Toto družstvo , keď si pozriete zo záznamu, je rýchle, technicky na vyššej úrovni ako my, sebavedomé a herne skúsené. Sebavedomie vyplýva najme z dobrého ovládania lopty pohybu po palubovke. Nie len samotný spacing , ale basketbalový pohyb každej hráčky, presnosť a razancia či už prihrávky ,ale aj strely na kôš. Proste individuálne zručnosti jednotlivca boli o dosť na vyššej úrovni ako disponujeme v našom tíme. Nepotrebovali proti nám hrať žiadny systém, len jednoduchý spacing , 1:1 a klasické hoď a bež. Pokiaľ nezačneme byt tvrdší v tréningovom procese na seba , na tieto herné činnosti , žiadny systém nás nezachráni. To čo je v basketbalovom šlabikári : Dribling , Streľba , Pohyb. Samozrejme technicky správne a pod tlakom. Je už len na nás, ako sa              k tomu postavíme a či chceme. Zas slovíčko chcem nič neznamená, pokiaľ nič pre to neurobím .

Rotácia hráčok nabrala z menšený charakter, nakoľko v takomto zápase už aj tá najmenšia chyba a najmenšie zaváhanie bolo potrestané, nie stratou lopty, ale rovno košom. Tu naozaj štatistika fungovala bezchybne a zodpovedne nám ukázala, kto kedy bol na ihrisku a v tom momente nám uchádzal súper. Je to pre nás škola. Nie sa zlomiť a vyplakávať, že som málo hrala, ale musím zapracovať na sebe, aby som získala minúty a bola prínosom pre tím.

Body a Efektivita: Jančovičová 6/2, Valová 11/12, Kripnerová 0/-1, Beňová – nehrala, Svorádová 7/4, Bilíková nehrala, Dobošová 0/-1, Školková - nehrala, Majerová 6/3, Pučiková 0/0, Gavláková 12/9, Lojová 0/0,

V nedeľu nás čakal posledný zápas s Poľskom / Gdaňsk. Bolo to hop, alebo trop. Mali sme veľkú motiváciu, alebo aspoň som si to myslel, keďže hneď na prvom turnaji sme mali možnosť hrať o prvé miesto. No situácia  bola taká, ak vyhráme budeme prvý, ak prehráme obsadíme na turnaji zemiakové medaile. Do polovice prvej štvrtiny sme s Poľkami držali krok 9:9. No už v závere štvrtiny nám ušli 20:12. Polčas bol stále hrateľný,  kde skóre bolo 31:25 pre susedov z Poľska. No naše, už spomenuté chyby sa kopili a dostavali sme z nich ľahké koše. Mrhanie streleckými pozíciami. Strata lopty na polovici. Proste prestali sme myslieť basketbalovo. A už sme len dohrávali . Konečný stav 66:44

Body a Efektivita: Jančovičová 4/5, Valová 2/7, Kripnerová 3/4, Beňová – nenastupila, Svorádová 8/4, Bilíková nenastúpila, Lojová 0/-1, Dobošová 4/7, Školková 3/-3, Majerová 11/10, Pučiková 4/1, Gavláková 2/10

V konečnom zúčtovaní sme obsadili 4 miesto z 8 zúčastnených na Turnaji. V celkovej tabuľke sme na 7 mieste s pomedzi 16 tímov. Je to dobrý začiatok, ale dúfam , že nepríde uspokojenie, ba práve uvedomenie si , kde musíme zabrať.